המילואימניקית דורשת רפורמה במערך המילואים

כשהאוירה בארץ היא 'חיים הכטית' ואף אחד לא רוצה לצאת פראייר, אין פלא שאחוז המשרתים במילואים הוא כל כך נמוך

נגועים בישראליות
עם חכם אנחנו. עם ביקורתי. עם שאינו מתבייש להגיד ואף לזעוק את כל אשר בליבו, אנחנו לא שומרים בבטן. אי לכך ובהתאם לזאת מוצפים אנו בכתבות וידיעות אינספור על הפגיעה בנו ע"י הממשלה, ע"י החקיקה הלא הוגנת, ע"י הכנסת, ע"י הפקידה בביטוח לאומי, ע"י הנהג שעומד ברמזור לידנו , ע"י האיש שאנחנו בטוחים שלא היה בתור לפנינו ,למרות שהוא טוען כך. אנחנו זועמים על אי צדק, אנחנו זועקים חמס בכל פעם שנדרשים למלא איזו חובה אזרחית, בעיקר כי תמיד המדשאה הקירחת של השכן משום מה נראית ירוקה יותר…
יותר מהכל , בצער רב וביגון קודר אצטרך להודות כי כולנו חוטאים בישראליות , במחלה הממארת הזו שנדמה כי אינה פוסחת על איש, אפילו לא על עולים חדשים. היא מתפשטת במהירות , חשוכת מרפא ,חוצה גבולות מעבר לים, וזוכה לעיתים בתמיכה נלהבת בטענה המגוחכת, נוטפת הבינוניות כי "אין מה לעשות, זה הישראלי וכך אנחנו אוהבים את עצמנו".
אחוז הנמנים על כוחות המילואים עומד כיום על מספר חד ספרתי. אחוז המשרתים בפועל מתוך הנמנים גם הוא מספר חד ספרתי. זהו לא רק מספר. זוהי מראה , מראה אכזרית שבהשתקפות שלה ניתן לראות קריאות מצד האזרחים להשתמט משירות המילואים כי "אנחנו לא פראיירים. למה מה קרה (+ תנועת יד מסובבת ) שנשרת? מה זה נותן לנו? המדינה לא נותנת לי כלום, למה מה קרה (+תנועת יד מסובבת) שאני אתן למישהו אחר? לטובת משהו אחר שהוא לא אני "?
גם בגלל הממשלה
זה דיון ציבורי ארוך, ומן הראוי שיזכה לבמה כי מי מאיתנו לא מזדהה לעיתים עם התחושה העמוקה של התסכול, שרודפת אותנו מפעם לפעם כשאנחנו שומעים תגובות כאלה בכל פעם שמנסים להסביר למה בכל פעם שמגיע צו, הולכים כי פשוט הולכים. האמת הכואבת היא שהממשלה לוקחת את אנשי המילואים כמובן מעליו -עם זאת, זהו הסבר חלקי בלבד למספר החד ספרתי.
לא על כל הצרות ניתן ישירות להפנות אצבע מאשימה לממשלה. אנחנו גם כאן! אנחנו כאן ואנחנו עדים לאופנה החדשה שצמחה לה כאן – לא רק שיש המסתובבים בינינו כטווסים שמתהדרים בנוצות "אני לא פראייר, אותי לא דופקים חודש בעזה". הטרנד החדש הוא קריאה ממשית להשתמט. להשתמט מסיבה אידיאולוגית. אל תטעו – לא מדובר בסרבני שטחים. מדובר בקוראים להשתמטות בכל דרך חוקית, בכניסה בכל פרצה בגדר כדי לצאת ממעגל השירות. מסתבר שזו חובתו של כל אזרח להשתמט כדי ללמד לקח את הממשלה. (מי שמהנהן עכשיו בראשו, שיעמוד בתור לדרכונים ישראליים בלבד).
אינני מתיימרת לסנגר על צה"ל ומשרד הביטחון על "טיפולו המסור" במערך המילואים. אני רוצה להבהיר נקודה. אנחנו פוערים פה למראה נתוני הסטטיסטיקה העגומים. אנחנו זועמים, בועטים וכועסים. אבל הקריאות הללו , להשתמטות כסוג של חובה אזרחית כדי ללמד את הממשלה שלנו לקח , הן פשוט הוכחה ניצחת לטענה חריפה עד מאוד – עם ישראל מוכיח פעם אחרי פעם כי אינו מוכן למושג "דמוקרטיה". התחמנות, האגואיזם הנצחי, שלא נשאר בין כותלי הצבא אלא רודף ומלווה אותנו בכל צעד וצעד בחיינו האזרחיים , הוא המבסס את הטענה כי הדמוקרטיה בעיני הישראלי היא כמו כל שאר הדברים, החוקים, הנהלים, הנורמות, הדעות, המחשבות ובסופו של דבר הפעולות, נתפסת כ"תוכנית כבקשתך". עשה אך ורק מה שנוח לך, ציית רק לחוק שאתה מוצא כהגיוני (ראו דוגמא של קרוב ל-300 הרוגים רק בכביש בחצי שנה ,ואנחנו דנים לנו כאן על הסכנה הכרוכה בהתייצבות למילואים),
מילואים? עכשיו לא נח לי..
תתחשב רק במה שנראה לך מתאים, בלי קשר להשלכות ,בלי השקעת מחשבה בלראות את התמונה הכוללת. תהיה אזרח שומר חוק עם כוכבית קטנה בצד, שלידה באותיות קטנות כתוב :" פרט למקרים הבאים : כשהוא לא נוח לי, כשלדעתי הוא פוגע בי, כשלדעתי הוא לא הגיוני, כשהוא מתנגש לי בעיסוקיי בשעות הפנאי, כשאנשים שאני מכיר לא כפופים לחוק הזה ובכלל כי למה מה קרה ? ( + תנועת יד מסובבת )".
הכל ניתן להגמיש ולכופף, כי ככה זה יותר נכון לחצי שעה הקרובה. במידה ואתה כן מתנדב, כן מגיע , כן רוצה לתרום, לתת או בכלל כי אתה נקראת לשירות ולכן אתה בא – פנה מקום על החולצה לתווית הפראייר/ המתחסד. אם אתה מחזיק בדעה שדמוקרטיה היא לא צורת השלטון הטובה ביותר אלא האופציה הכי פחות גרועה מבין כל השאר ולעיתים יש להתכופף כי זה בלתי אפשרי שהיא תשרת את כל האינטרסים שלך, אז מגיע לך שתסבול .
התכופפת? תיכף חיים הכט הנוירוטי יופיע ויתן לך שתי סטירות כשהוא צועק עליך "תראה לנו שאתה לא פראייר". היום להגיע למילואים כשנקראים כדי לעמוד במחסום 8/8 , כדי לסייר בכפרים,כדי לאבטח ,כדי ללחום ולתמוך בלוחם , כדי לעמוד על המשמר בכלא של אסירים בטחוניים זה שווה ערך ללהתכופף. כולנו מתבשלים בסיר לחץ הזה ואח"כ מתפלאים על האחוזים הבודדים , אח"כ פוערים פה כשאנחנו קוראים בעיתון שהחרדים התלוננו על יום המתנה ארוך מדי בבקו"ם לקבלת הפטור מצה"ל, אח"כ אנחנו חכמים לבוא ולהתלונן על קריסת שירותי הרפואה בצה"ל , כשכל חייל שני או שלישי שפונה ,לרוב מתחמן, משקר ומנסה להתחמק. אם לא הצליח להתחמק, הוא כותב מכתבים נזעמים לנציב קבילות על היחס המזעזע שקיבל במרפאה.
מי נופל בין הכיסאות? יש לי תשובה מדויקת למדי לצערי . מספר חד ספרתי שמייצג את אחוז המשרתים במערך המילואים. הבודדים שלא למדו את אומנות ה- "תשקר ותחפש פרצות כאילו אין מחר – מגיע לך כל דבר שתחשוב שמגיע לך" בבית כסדרת חינוך. הם המשלמים את המחיר של החוצפה והיומרה של הישראלי היקר , שכמובן מרופדת היטב בצידוקים אידיאולוגים. צידוקים כה אידיאולוגים עד שעדיף כבר לשמוע מישהו אומר " לא מעניין אותי כלום חוץ מעצמי" מאשר לחטוף פעם אחרי פעם מנת הצטדקות מעוררת החלחלה.
אפוד קרמי או ענבל גבריאלי
ההתבטאויות החריפות , הפרוטקציות המקוממות בהתאם למדיניות הקומבינה אליה הורגלנו היטב (ראה ערך ענבל גבריאלי /לירן שטראובר) זה גם המחיר שהדמוקרטיה צריכה כדי להמשיך ולהתקיים – מתן במה לשקרנים, חרטטנים, וסתם אגואיסטים. רק מי שטעם את שלילת החופש ,את הדיקטטורה האמיתית , ידע להעריך נכון את החופש ואת הגבולות שלו, את הזכות להתנגד בצורה לגיטימית ואת הכלים שנותנת לנו הדמוקרטיה למלחמה באי צדק .(ראה ערך הישגיה של תנועת בלת"מ, שבראשיה עומדים קצינים וחיילים שבמקביל לשירות שלהם נלחמים בשיניים ,רודפים אחרי שרים ובצעדי ענק קטנים מצליחים להביא לידי שינוי חקיקה פוגעת כמו ביטוח חיים לסיירי כתובות, כגון שכפ"צים קרמיים ללוחמים, כגון מלחמה לקדם חוק שמגן על חייל שהתחיל עבודה חדשה ונקרא לשירות ועוד פעולות רבות נוספות שמקדמות את האינטרסים של המילואימניק ) .
אומר זאת בצורה הכי פשוטה וישירה וללא קשר לפוליטיקה הפנימית – מערך המילואים בצה"ל זקוק לשדרוג ,לשינוי , לביטול חוקים חסרי היגיון , לתיקון עיוותים עוולות שנגרמו . לכל חייל שמשרת במערך יש את הזכות להשמיע את דעותיו לגבי פעילות צה"ל, לגבי החלטות הממשלה,לגבי האי צדק שלעיתים רבות פוקד את מחוזותינו. אך ללא צה"ל בכלל וללא מערך המילואים בפרט , היו מוחקים אותנו מעל פני האדמה. זה אינו משפט מלודרמטי , זו המציאות. למרבה הפלא , אחוז חד ספרתי של אנשים עוד לא נדבק במחלה של "אני קודם ואני שם פס על כולם", שמאמין ומקבל על עצמו את הנטל הכבד של להיות אזרח שומר חוק במדינה דמוקרטית לא הכי מושלמת . תודה לאל ותודה להם.
.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *