בית גוברין: שעתיים בכיף ליד הבסיס

בימים טרופים אלה, אין כמו טיול שקט עמוק-עמוק מתחת לפני הקרקע. גן לאומי בית גוברין-מרשה מציע מגוון מערות לכל מצב רוח: מ'מערות אמבטיה' קטנות ואינטימיות ועד למבוכים תת-קרקעיים עצומים בגודלם
מערות בית גוברין. טיול קצר ויפה
יכול להיות שביקרתם בערים העתיקות ובמערות של בית גוברין בימי בית הספר או בסתם טיול של שבת אביבית. אך הערים העתיקות והמערות בבית גוברין הם מסוג המקומות שתמיד שווים ביקור נוסף. ביקור במקום מעלה שוב ושוב את הקלישאה החבוטה 'אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו': כניסות צרות ותמימות למראה מובילות את המבקר אל אולמות, מבוכים וחללים מדהימים בעוצמתם.
המלצה אישית: כדאי ורצוי להגיע למקום בימי חול, בהם מספר המבקרים מועט. ואין כמו שילוב של יום חול ושירות מילואים מנומנם: כל מערה הופכת להיות מערה פרטית.
קצת היסטוריה
מרשה נזכרת בספר יהושוע כאחת מערי יהודה. לאחר חורבן בית ראשון הגיעו למקום אדומים, מעט אחריהם התיישבו במרשה צידונים ויוונים, שהעניקו למקום נופך של תרבות הלניסטית. בנוסף לכל אלו, שכנו כאן גם מעט מצרים ויהודים, שהגיעו למקום מירושלים וממישור החוף.
האוכלוסייה המגוונת יצרה חברה בעלת מרקם חברתי מיוחד, בעיר שהפכה למרכז כלכלי חשוב. בתקופה זו נבנתה העיר התחתית ונחצבו מערות רבות. בשנת 40 לפנה"ס נכחד היישוב על-ידי הצבא הפרתי. ככה זה אצלנו, כל דבר טוב נכבש ו/או נהרס.
את מקומה של מרשה תפסה בית גוברין, בשנת 68 לספירה. במקום קם יישוב יהודי ששרד עד למרד בר-כוכבא. באוקטובר 1948 נכבש האזור, שהיה בשליטת הצבא המצרי, בידי כוחותינו. במאי 1949 קם קיבוץ בית גוברין.
המערות – רשימה חלקית
גן לאומי בית גוברין-מרשה משתרע על שטח של 5000 דונם ויושב על סלע קירטון רך בעובי של כמה עשרות מטרים. מעל שכבה זו נוצר קרום קשה יותר בעובי של 1-3 מטר.
רכותו של הסלע עשתה לחוצבים חיים קלים (יחסית), וכיום ניתן לבקר במגוון מערות, שחלקן שימשו כמתקני תעשייה, אגירת מים, אחסון, אחזקת בהמות, קבורה ועוד.
מערת הקולומבריום: פירוש המילה 'קולומבריום' בלטינית הוא מתקן לגידול יונים (או בקיצור, שובך). במערה זו, הנחשבת בעיני ליפה בארץ, נמצאו יותר מ-2000 כוכים שבהם גודלו יונים לצרכי מאכל ופולחן. מפתיע היה לגלות זוג יונים שהתעופף בנחת בחלל המערה. האם מדובר באבות-אבותיהם של היונים הקדמוניות?
בסוף המאה השלישית הוסב המקום למחסן ענק.
מערת האמבטיות: מטרים ספורים ממערת הקולומבריום שוכנת מערת האמבטיות הצנועה והאינטימית. זהו גרם מדרגות קצר המוביל מטה, אל שני חדרונים ששימשו כאמבטיות. הטובל באמבטיה נהנה לא רק מפינוק תת-קרקעי, אלא גם צניעותו נשמרה: המערכת תוכננה כך ששופך המים לא יוכל לראות את המתרחץ ממקום עומדו.
המערה הפולנית: זהו בעצם בור מים שנחצב במאות הרביעית והשלישית לפנה"ס. המקום שימש, בעת מלחמת העולם השניה את החיילים הפולנים, שחרתו על אחד מעמודי המערה את הכתובת 'ורשה, פולין', ולידה נחרתה דמות נשר (סמל הצבא הפולני). משהו כמו הגרסה הפולנית ל'הצטרף לצנחנים, אחי'. מסתבר שלא צה"ל המציא את כתובות הגרפיטי על קירות הבסיס.
בתי מגורים ומערכת תת-קרקעית מהתקופה ההלניסטית: בתי המגורים נבנו כחצר מרכזית שמסביבה חדרים, מתקני רחצה ובישול ומדרגות שהובילו לקומה השניה. מתחת לכל אלו נבנו מערכות תת-קרקעיות עצומות בגודלן, ששימשו למגוון פעילויות.
המסלול התת-קרקעי נראה כמבוך, ומוביל את המבקר אל בורות מים, חדרים, קולומבריום ועוד.
מערות הקבורה הצידוניות: שתי מערות אלו שימשו כמערות קבורה לצידונים שישבו במרשה. במערות השתמרו ציורי קיר נהדרים (הלוקים בחוסר פרופורציה נאיבי). מה שהשתמר מאות רבות של שנים, הושחת במאה שעברה בידי מוסלמים שהתגוררו בכפר בית גוברין הסמוך, מאחר ועל-פי האמונה המוסלמית, אין לצייר חיות בעלות פנים.
הציורים שוחזרו בשנת 1933 על סמך עבודותיהם של שני ארכיאולוגים, שגילו את המערות בשנת 1902.
הסיור בגן לאומי בית גוברין-מרשה מזמן הפתעות רבות נוספות, כגון מערות פעמון, תצפיות לעבר מזרח השפלה והר חברון, כנסייה ביזנטית, בתי בד ועוד.
מידע כללי
משך הסיור: משעתיים ועד חצי יום.
דרגת קושי: קלה
טלפון באתר 08-6811020
האתר פתוח בחודשים אוקטובר עד מרץ בשעות 08:00 עד 16:00 ובימי ו' וערבי חג עד 15:00
בחודשים אפריל עד ספטמבר: משעה 08:00 עד 17:00 ובימי ו' וערבי חג עד 16:00
איך להגיע
נוסעים לקיבוץ בית גוברין, אליו ניתן להגיע מכיוון בית שמש בכביש מספר 38 או מכיוון קריית גת בכביש מספר 35. הכניסה לגן הלאומי נמצאת סמוך לקיבוץ.
לאחר התשלום בכניסה, מקבלים המבקרים מפה מפורטת ובה מסלול טיול מומלץ.
הפיקניק שאחרי
מי שמחפש מקום לפיקניק, לפני או אחרי הביקור בבית גוברין, מוזמן להגיע לדרך הפסלים ביער הנשיא: הרבה מרחבים, שלווה והמון פסלים סביבתיים שעוצבו מאבן מקומית ומברזל. אינספור פינות שקטות כבר אמרנו?
ושתי הערות טכניות: ביער הנשיא אסור להבעיר מנגלים. כמו כן, הדרך עשויה להיות לעיתים בוצית, לכן לא כדאי להגיע ברכב פרטי לאחר ימי גשם.
היער נמצא בין צומת נחשון לצומת שמשון. מכביש מס' 1 יורדים במחלף שער הגיא לעבר בית שמש בכביש מס' 38. בצומת שמשון פונים צפונה (ימינה) לכביש מספר 44. לאחר קילומטר פונים שמאלה אל דרך עפר.

.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *